2009 yılından beri VMware, Microsoft Exchange, Active Directory sistemlerini yönetip, kurulum, güncelleştirme ve migration konularında destek vermekteyim.

Bu sistemler ile ilgili birçok projeyi tasarlayıp, yönetip sonuçlandırdım.

Şu anda özel bir firmada Sistem birim Şefi olarak görev yapmaktayım.

Okumayı sevenler için hakkımda…

Küçüklüğümden beri elektronik ve bilgisayar konularında her zaman için büyük merakım bulunmaktaydı. İlkokul yıllarımda elektronik devre elemanı satan dükkanların vitrinlerini hayranlıkla izlerdim. Sıva altı kablo bulucu cihazını şarjlı tornavida sanarak 1 ay boyunca para biriktirdim ve o dükkanlardan birine giderek onu satın aldım. Sonrası tabii ki hayal kırıklığı, o cihazın şarjlı tornavida olmadığını sonradan anladım. Fakat satın aldığım cihazın duvarın altındaki kabloları tespit ettiğini anladığımda elektronik merakım daha da arttı. Tabii ki o zamanlar manyetik alan konuları ile ilgili hiçbir bilgim yok 🙂 Kendimi elektronik konularında geliştirdim, 555 entegresi ile flip-flop devreleri, kara şimşek devresi, doğru lehim yapma, lehim pastası kullanma vb. birçok konuda bilgi sahibi oldum. Büyüdüğümde zaman ve para ayırabileceğim güzel bir hobi edindim 🙂


Bilgisayar ile ilk tanışmam ise i386 işlemcili bir bilgisayar ile oldu. O zamanların en “hızlı” çalışan makinesi ile MS-DOS öğrendim, sonra Windows 95, sonra Windows 98 derken zaman geçti. Liseyi endüstri meslek lisesinde Elektrik bölümünde okumak zorunda kaldım! Her ne kadar istesem de bilgisayar ya da elektronik bölümüne gidemedim. Lise çağıma kendi kendime öğrendiğim Visual Basic ile basit programlar yapmaya başladım. Programcılık konusunda bilgi sahibi oldum. Sonra ilgimi grafik tasarımcılık çekti ve Photoshop öğrendim. Artık üniversite çağımdaydım. Üniversiteyi ise Meslek Yüksek Okulunda 2 yıllık program ile yine Elektrik bölümünde okudum. Bu arada programcılık bana para kazandırmadı ya da o meslekten para kazanmak istemedim fakat öğrendiğim Photoshop ile üniversite bittikten sonra yerel bir dergide grafik tasarımcı olarak işe başladım. Bu süre içerisinde bir yandan da VMware Workstation üzerinde koşturduğum sanal makineler ile çeşitli çalışmalarım oldu. Askerlik sürecimden sonra ise bir süre tekrardan grafik tasarımcı olarak çalıştıktan sonra 2009 yılında kariyerimdeki ilk profesyonel iş hayatına geçiş yaptım. Şu anda profesyonel olarak hizmet verdiğim birçok konuyu bu şirkette öğrendim. Storage kurulumu, VMware host kurulumu, Active Directory, Microsoft Exchange gibi birçok konu üzerinde kendimi geliştirdim. Onlarca migration, implementation, upgrade projesini yönettim ve aktif olarak görev aldım. Çalıştığım şirkette lisans eğitimimi tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kısmen de olsa artık mesleğim ile ilgili bir bölümü okuyarak Siber Güvenlik yüksek lisansımı tamamladım.


Şu anda kendimi geliştirmeye, bildiklerimi öğretmeye ve en önemlisi “öğrenmeye” tüm hızımla devam ediyorum.